Alekhine Rakibini 3 Defa Terk Etmeye Zorluyor !

Alekhine Rakibini 3 Defa Terk Etmeye Zorluyor !


Hello guys today im gonna show you story and a position instead of a game. In 1943 fourth world champion Alexander Alekhine is making a simultane show with some German Officers. and in one of those games this position occurs. White is Alexander Alekhine and Black is a German Officer. If we analyze this position, We can see white will checkmate with Qh8# move. and to block Qh8#, g6 move comes up first to mind. But there is a variant for g6 like that. Queen h7, King f8, Queen h8, Bischop eats h8 and Rook eats h8 checkmate. German officer is seeing these moves, then resigns. But Alekhine doesnt accept this resign and doing kinda weird thing, turns the board. Now black is Alexander Alekhine. Alekhine plays Rook h4. German officer, saw the rook eats h4, Queen e1, Queen d1 and Queen eats d1 checkmate variation. German officer see this and eats the rook with knight, because eating with queen will be absurd. Alekhine plays Queen c3, and wanna play Qb2 or Qa1 for checkmate. German officer, Resigning the game twice. German officer resigned because he just saw the King c1 for dont being checkmate. For this Queen a1 check, King d2, Queen eats h1 then h4 Knight will be took over, because knight is pinned. So blacks has more pieces, black can win easily. Cause of this, german officer is resigning game again. But, Alekhine doesnt accept the resign and turns the board again. and Alekhine’s move is Queen h7 check. After this move German Officer resigning the game third time. First resign is on black, then white and then black again. And there is a checkmate variant. King eats h8, knight g6 double check King g8, after that Rook h8 is checkmate again. I think this an event that tells us how good the Alekhine at chess calculations. See ya at another videos.

78 thoughts on “Alekhine Rakibini 3 Defa Terk Etmeye Zorluyor !

 1. Hitler bu olaydan sonra Rusya'ya savaş ilan ediyor ve Barbarossa Harekatı başlıyor. Sovyetleri mağlup ederek intikam almak istiyor ama Almanya ikinci satranç maçını da kaybediyor. Stalin Hitler'i mat ediyor ve hepimiz üçüncü maçın ne zaman olacağını bekliyoruz.

 2. Gerçekten çok güzel bir kanal.Hem çok efendisiniz hem de cidden faydalı olabilmek için çabalayan bir kişilersiniz.Bu kanal daha da büyür inşallah.

 3. bu oyunlara nerden ulaşıyorsun kitabı felan mı var. Alekhinin hayranıyım bende. Daha fazlasını nerden bulabilirim

 4. Bence kurgu bu.Sovyetler sürekli propaganda yapan bir kuruluş olmuş tarihde ve satrançta gerçi her b*ka üstünlük kurmak çabasıyla önem verdikleri için ben böyle düşünüyorum.

 5. Merhaba. Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş. Alekhine gerçekten büyük şampiyon. Keşke bu olay da gerçek olsaydı. Bu olay, Alekhine' in hayatını anlatan bir film için, yanılmıyorsam Kotov' un bir kurgusu. gerçek ile ilgisi yoktur. Ben de, bu denli güzel olmasa da, bu olayı çevremdeki satrançseverlere anlatıyor ve sonunda bunun bir film için yapılmış bir kurgu olduğunu da ekliyorum. Bir gün kurgu sahibini yazan bir kaynağa rastlayan olur ve buraya yazarsa, ben de sevinirim.

 6. Yoruma gerek yok mükemmelsiniz
  sizden ricam https://m.youtube.com/watch?v=m1cmOA9tN00 bu oyun gözüme çok güzel gözüktü analizini yapar mısınız?

 7. Alman subay beyazlara geçtikten sonra at ile kaleyi almak yerine veziri f3'e getirip kaleyi korumaya alması ve siyah vezirin mat yolunu kapatması oyunu nasıl etkilerdi?

 8. Subayın adına ben utandım diyecem ama utanmadım, çünkü kendimi subay gibi değil alekhine gibi hissedesim geliyor 🙂

 9. Biri de sormuyo ki neden hep alekhine de sıra.beyazda tamam diyelim sıra alekhinde siyaha geçince de niye sıra kendisinde 🤔

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *